Jak tachograf pomaga w kontrolowaniu czasu pracy kierowców?

Obowiązujące przepisy prawa zobowiązują zawodowych kierowców oraz ich pracodawców do przestrzegania maksymalnego czasu pracy, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. W związku z tym w pojazdach muszą znajdować się tachografy, które automatycznie rejestrują czas jazdy oraz odpoczynku. W jaki sposób działają? Jakie korzyści dla firm wynikają z użytkowania tachografów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak działa tachograf?

Jak wspomniano we wstępie, obowiązujące przepisy prawa zobowiązują kierowców zawodowych oraz zatrudniające ich firmy transportowe do przestrzegania maksymalnego czasu pracy, co oznacza konieczność korzystania z tachografów w pojazdach. Są to bowiem urządzenia elektroniczne, które rejestrują aktywność kierowcy nie tylko podczas jazdy, ale również gotowości, załadunku lub rozładunku czy też odpoczynku. W efekcie odczytując dane z tachografu można zweryfikować to, czy nie doszło do złamania przepisów prawa. Jak działa tachograf? Otóż rejestruje on dane odbierane z różnych czujników w pojeździe, co pozwala monitorować zarówno czas pracy kierowcy, jak i gromadzić informacje o prędkości, z którą porusza się firmowe auto.

Jakie korzyści osiągają firmy transportowe dzięki korzystaniu z tachografów?

Wykorzystanie tachografów do mierzenie czasu pracy kierowców to rozwiązanie, które przynosi firmom transportowym wiele korzyści. Wymienić wśród nich należy między innymi:

  • możliwość uniknięcia kar finansowych, które mogłyby zostać nałożone za naruszenie obowiązujących przepisów czy błędne rozliczanie czasu pracy kierowców;
  • poprawę bezpieczeństwa na drogach, ponieważ kierowcy przestrzegający przepisów nie są nadmiernie zmęczeni, co ogranicza ryzyko powodowania przez nich wypadków i kolizji drogowych;
  • możliwość optymalizacji pracy kierowców, ponieważ wykorzystanie danych odczytanych z tachografu ułatwia zarządzanie flotą i planowanie realizacji przyjmowanych zleceń transportowych;
  • ułatwienie planowania tras, ponieważ analiza danych z tachografu pozwala przewiedzieć to, gdzie i kiedy dany kierowca będzie musiał zrobić obowiązkową przerwę.

Integracja tachografu z monitoringiem GPS

Jedną z zalet wykorzystania nowoczesnych tachografów w firmie transportowej jest możliwość zintegrowania ich z monitoringiem GPS, co oferuje między innymi ASNET GPS. W efekcie można nie tylko monitorować i prawidłowo rozliczać czas pracy kierowców, ale również analizować pokonywane przez nich trasy w czasie rzeczywistym czy monitorować ich styl jazdy, ponieważ uzależnione jest od niego zarówno bezpieczeństwo, jak i koszty eksploatacji pojazdu. Monitoring GPS to także skuteczne zabezpieczenie na wypadek kradzieży auta, ponieważ dzięki jego lokalizacji można na bieżąco śledzić to, gdzie ono się dokładnie znajduje.

Podsumowując należy stwierdzić, że tachograf skutecznie pomaga w kontrolowaniu czasu pracy kierowców, co jest możliwe dzięki automatycznemu odczytywaniu danych z różnych czujników zainstalowanych w aucie i ich zapisywaniu w pamięci urządzenia. Jego funkcjonalność można zwiększyć dzięki integracji z monitoringiem GPS, co pozwala uzyskać jeszcze więcej korzyści.

Dodaj komentarz