Jak uzyskać pomoc prawną po wypadku?

Kolizja drogowa to stresująca sytuacja, w której ciężko o zachowanie spokoju oraz trzeźwy osąd. Niestety, nawet jeśli jesteśmy uważnymi kierowcami, to inni uczestnicy ruchu drogowego mogą sprawić, że znajdziemy się w niekomfortowym położeniu i będziemy uczestniczyli w wypadku.

Zgodnie z informacjami z raportu rocznego „Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku” opublikowanym przez Komendę Główną Policji Biura Ruchu Drogowego z 7 lutego 2024 roku – w poprzednim roku do służb zgłoszono aż 20 936 wypadków drogowych oraz 365 991 kolizji drogowych. Liczby poszkodowanych są równie zatrważające: w wyniku wypadków 1 893 osoby poniosły śmierć, a rannych zostało 24 125 osób. Są to sumy, które powinny dać do myślenia każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Niestety, mimo licznych apelów oraz przeprowadzonych kampanii społecznych nadal wiele osób decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Bez względu na to czy jesteśmy pieszymi, czy kierowcami pojazdów – możemy stać się stroną w kolizji drogowej. Co zrobić w sytuacji, gdy spotka nas wypadek komunikacyjny?

Kolizja drogowa – co najlepiej zrobić na miejscu zdarzenia?

Już na miejscu zdarzenia możemy wykonać kilka czynności, które pomogą nam w późniejszym uzyskaniu należytej pomocy prawnej. Przede wszystkim warto wymienić się danymi kontaktowymi i informacjami na temat ubezpieczenia z innymi uczestnikami kolizji. Pomocne będzie także wykonanie zdjęć, szczególnie śladów na drodze, pojazdów i całego otoczenia. Jeśli podczas wypadku doszło do uszkodzenia mienia lub w jego wyniku ktoś doznał uszczerbku zdrowotnego należy niezwłocznie zgłosić to do odpowiednich służb. Możemy sporządzić także samodzielnie protokół zdarzenia – opiszmy przebieg wypadku i dane ewentualnych świadków wydarzenia. Ważne jest również jak najszybsze zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela.

Bezpłatna pomoc prawna po wypadku

Dla osób, których nie stać na odpłatną pomoc prawną, a potrzebują jej w związku z uczestniczeniem w wypadku komunikacyjnym dostępne jest Poradnictwo Obywatelskie, które uzyskamy w każdym powiecie. Obywatele mogą udać się do aż 1500 punktów na terenie Polski, w których zostanie im udzielona nieodpłatna porada prawna. Nie ma wymogu udania się do punktu zlokalizowanego w powiecie zamieszkania – możemy zapisać się do najbliższego punktu w miejscu naszego aktualnego pobytu. Do uzyskania porady wymagane są zaświadczenia o otrzymaniu lub nieotrzymaniu pomocy tego rodzaju przez ostatnie dwa lata podatkowe.

Uzyskanie pomocy po wypadku komunikacyjnym

Zależnie od okoliczności towarzyszących kolizji może dojść do zakwalifikowania zdarzenia jako wykroczenie, czy nawet przestępstwo. W takich sytuacjach najlepiej będzie udać się do kancelarii prawniczej w celu uzyskania fachowej i kompleksowej pomocy. Rodzaj klasyfikacji może mieć swoje konsekwencje prawne lub skutkować ograniczeniem uprawnień, szczególnie jeśli jesteśmy sprawcami wypadku. Taka ewentualność wymaga zaangażowania osoby, która wnikliwie przeanalizuje sytuację w oparciu o specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa karnego. Jeśli poszukujesz pomocy prawnej w swoim mieście zdecyduj się na sprawdzone miejsce, takie jak kancelaria Opole – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy, gdzie kadra wykwalifikowanych prawników, którzy specjalizują się w sprawach o kolizje drogowe oraz wypadki komunikacyjne. Więcej informacji na temat oferty znajdziesz tutaj: https://kancelariajk.opole.pl/specjalizacje/obrona-w-sprawach-karnych/pomoc-prawna-w-wypadkach-komunikacyjnych/

Lucyna Wieczorek

Dodaj komentarz