W ostatnich latach Polska stała się jednym z głównych zagranicznych kierunków, które są obierane przez obywateli z Ukrainy, poszukujących wsparcia w zakresie edukacji. Specjalnie z myślą o nich powstały różne programy stypendialne, które umożliwiają swoim beneficjentom uzyskanie niezbędnego wsparcia finansowego i merytorycznego do kontynuowania nauki lub prowadzenia badań. W tym artykule przedstawimy wybrane programy stypendialne, z których w naszym kraju mogą skorzystać obywatele Ukrainy.
Czym są stypendia i dlaczego warto z nich korzystać?
Stypendia to świadczenia finansowe przyznawane przez różne instytucje w celu wsparcia osób wyróżniających się w określonych dziedzinach lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Mogą być przyznawane m. in. uczniom, studentom i naukowcom w celu umożliwienia im kontynuacji edukacji, wspierania rozwoju zawodowego lub prowadzenia badań naukowych.
Głównym celem stypendiów jest wyrównywanie szans, wspieranie talentów oraz rozwój przyszłych liderów w różnych sektorach. Ponadto, dostępne w Polsce stypendia dla Ukraińców są często skierowane do osób, którym wojna uniemożliwiła kontynuowanie nauki lub badań naukowych w ich kraju. Dzięki takiej formie pomocy mogą oni nie tylko z sukcesem ukończyć edukację w Polsce i kontynuować badania naukowe, ale również lepiej zintegrować się z lokalnym środowiskiem i społecznością naukową.
Polskie programy stypendialne dla obywateli Ukrainy
W Polsce istnieje całkiem sporo inicjatyw stypendialnych skierowanych do obywateli Ukrainy. Obejmują one zarówno państwowe stypendia dla Ukraińców, jak i oferty różnego rodzaju fundacji i prywatnych organizacji. Wśród nich warto wyróżnić m. in. programy stypendialne oferowane przez polskie uczelnie, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także organizacje non-profit działające na rzecz uchodźców.
Jedną z instytucji państwowych, które oferują stypendia dla Ukraińców, jest Centrum Mieroszewskiego. Pierwszy z nich, „Miesiąc w Polsce”, to stypendium przeznaczone na realizację miesięcznych projektów naukowo-badawczych w Polsce, które dotyczą historii, sytuacji politycznej, kultury oraz dziedzictwa narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
Drugim programem Centrum Mieroszewskiego jest „Badaj w Polsce”. Jest stypendium dla Ukraińców oferujące wsparcie finansowe dla osób, które zajmują się działalnością naukowo-badawczą związaną z historią, sytuacją polityczną, kulturą oraz dziedzictwem narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
Trzecim programem, stricte dedykowanym obywatelom Ukrainy jest natomiast „Badaj na Ukrainie” – stypendium skierowane do ukraińskich badaczy, który pomimo toczącej się w ich kraju wojny, chcą kontynuować swoją działalność naukową w zakresie badań nad historią, kulturą i polityką Europy Środkowej i Wschodniej,
Dzięki wsparciu finansowemu polskich instytucji stypendyści mogą skoncentrować się na nauce, bez obawy o codzienne wydatki. Programy stypendialne stanowią również szansę na zdobycie cennych doświadczeń, poszerzenie sieci kontaktów zawodowych i naukowych, a także sprzyjają rozwojowi międzynarodowej współpracy naukowej, szczególnie polsko-ukraińskiej.