Atrakcje

Okolica

Radymno (49°57' N, 22°50' E) to miasto i gmina w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim.
W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego. Miasto jest położone
w Bramie Przemyskiej na lessowym płaskowyżu Pogórza Karpackiego przechodzącego w dolinę Sanu, rozlokowane na jego lewym brzegu nad rzeką Radą, przy drodze międzynarodowej A-4 Kraków – Korczowa (Granica Państwa)–Lwów. Południową granicę miasta stanowi dwutorowa magistrala kolejowa z Krakowa do Przemyśla i dalej do przejścia granicznego w Medyce.
Centrum miasta usytuowane w otoczeniu Rynku posiada zabytkowy układ urbanistyczny sięgający XIV – XVw., przekształcony w późniejszych wiekach, głównie w XVIII – XIX w., z powodu budowy dróg oraz regulacji zabudowy. W obrębie miasta zachowało się kilkadziesiąt zabytkowych budowli, w większości domów i kamieniczek z XIX i początków XXw. W Rynku zwraca uwagę hala targowa zbudowana około 1918r. Nieopodal Rynku kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca, murowany, zbudowany w latach 1724 – 1773 w stylu barokowym. Przy kościele dzwonnica z 1729r. oraz plebania z drugiej połowy XVIII w. Na terenie dawnej posiadłości biskupiej przy ul. Lwowskiej zachowały się: czworaki, spichlerz, brama, a przy ul. Budowlanych - w tym samym kompleksie - dworek z około 1920r.
Przez Radymno przepływa rzeka San, która jest znakomitym terenem uprawiania turystyki kajakowej. Radymno leży na trasie szlaku wodnego "Błękitny San", w jego dolnej - nizinnej - części "Przemyśl - ujście Sanu do Wisły". Na terenie miasta istnieją fragmenty linii brzegowej Sanu nadające się do wodowania sprzętu pływającego
i biwakowania.
Newsletter

tel.: +48 532 400 100, hotel: +48 16 62 36 000

37-550, Radymno, ul. Słowackiego 36.

Znajdziesz nas na fb twit yt

создание сайтов