Montaż półki sufitowej na LED: praktyczny przewodnik dla instalatora

Sufity podwieszane otwierają nowy rozdział w branży wykończenia wnętrz, w której smutny, klasyczny sufit powoli przechodzi do lamusa. Konstrukcje te imponują nowoczesnym wyglądem i niesamowitą wszechstronnością, umożliwiającą m.in. ukrycie wszelkich niedoskonałości sufitu i tworzenie dekoracyjnych form oświetleniowych. Za przykład mogą tu posłużyć półki sufitowe na LED, które stanowią hit aranżacyjny ostatnich lat. Planujesz montaż takiej konstrukcji? Zobacz, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Instalacja i montaż półki sufitowej na LED w pigułce – o tym warto wiedzieć

Sufit podwieszany to najlepszy sposób na zatuszowanie drobnych niedoskonałości sufitu, np. jego nierówności, popękanej powierzchni lub wystających przewodów oraz instalacji. Dzięki niemu możemy również optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie, a do tego poprawić jego izolację termiczną oraz akustyczną. Co więcej, konstrukcję sufitową można wzbogacić również o oświetlenie LED, np. w formie oświetlenia punktowego lub listwowego, dzięki czemu wnętrze zyskuje nowoczesny, przytulny charakter.

Co warto wiedzieć na temat samej instalacji i montażu półki sufitowej na LED? Oto najważniejsze aspekty:

  • lista materiałów do zakupienia: płyty gipsowo-kartonowe, profile typu UD oraz CD, wieszaki obrotowe lub uchwyty ES/EL, łączniki, blachowkręty, kołki szybkiego montażu, taśma zbrojona z włókna szklanego, gips szpachlowy, oświetlenie LED i opcjonalnie wełna mineralna;
  • profile przyścienne, które warto wybrać: do sufitów podwieszanych zaleca się wybór profili typu UD 30 i CD 60 (np. z blachy gładkiej lub ryflowanej);
  • płyta do wykorzystania: do budowy sufitu wykorzystuje się płyty GK o grubości 12-12,5 mm lub 15 mm;
  • wysokość sufitu podwieszanego: zaleca się, by po opuszczeniu wynosiła ona około 250 cm, dlatego też minimalna wysokość wnętrza to 280 cm lub więcej;
  • co ile wkręty na sufit podwieszany: wkręty powinny być rozmieszczone co max. 15 cm;
  • co ile wieszaki na sufit podwieszany: rozstaw profili (wieszaków) nie powinien przekraczać 60 cm.

Co ważne, przy montażu półki sufitowej na LED należy wziąć pod uwagę stworzenie dwupoziomowej konstrukcji, gdzie pierwszym poziomem będą płyty GK tworzące gładką powierzchnię, a drugim specjalne opaski lub wyspy, w których umieści się oświetlenie LED.

Szybki, solidny i niedrogi montaż półki sufitowej na LED? Jest na to sposób!

Niestety, dla niektórych osób sporym utrudnieniem w kwestii sufitów podwieszanych może być długotrwały i kosztowny proces montażu, który wymaga zaangażowania ze strony specjalistów. Na szczęście technologia wciąż idzie do przodu, a branża budowlana oferuje coraz ciekawsze rozwiązania, czego przykładem są gotowe formatki z płyt GK marki FlexGips. Są to elementy tworzone pod konkretny projekt, których nie trzeba obrabiać, a także wtapiać i szpachlować profili. Do ich montażu konieczne są wyłącznie profile i materiały niezbędne do standardowej obróbki łączeń oraz wkrętów. Oto, jak przebiega montaż półki sufitowej na LED oferowanej przez FlexGips:

1. Trasowanie linii przebiegu sufitu podwieszanego pod profile UD30.

2. Przykręcenie wieszaków pod profile nośne UD, ścięte pod kątem 45 stopni.

3. Dodanie wieszaków ES60 oraz profile CD 60, również ściętych pod kątem 45 stopni.

4. Mocowanie gotowej półki sufitową na oświetlenie LED.

5. Docięcie i montaż dopasowanych elementów.

6. Instalacja profilu UD30, ściętego pod kątem 45 stopni.

7. Cięcie profilu CD60 na wymiar na poprzeczki.

8. Wzmocnienie klejem łączenia płyt.

9. Szpachlowanie łączeń i odczekanie aż do jej wyschnięcia.

10. Szlifowanie gotowej konstrukcji i malowanie na wybrany kolor.


Na koniec pozostaje tylko przymocowanie taśmy LED i ukrycie transformatora. Cały proces przebiega szybko i sprawnie, a także nie wiąże się z koniecznością angażowania fachowców, ponieważ wszystkie prace można przeprowadzić samodzielnie.

By dowiedzieć się więcej na temat półek sufitowych FlexGips, zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą: https://sklep.flexgips.com/sufity_podwieszane.

Dodaj komentarz