Kancerogeneza, czyli jak powstają nowotwory

O nowotworach mówi się głównie w kontekście wykrywania oraz leczenia, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda proces ich powstawania. Trwa od kilku miesięcy do kilkunastu lat, a więc przebiega w zmiennym tempie. Jak powstają nowotwory? Kiedy dochodzi do ich złośliwienia?

Etapy kancerogenezy

Kancerogeneza składa się z 3 etapów, przy czym o ile dwa pierwsze występują w każdym przypadku, o tyle trzeci nie pojawia się zawsze. Transformacja nowotworowa obejmuje:

  • inicjację – pierwsze komórki wydostają się spod kontroli organizmu, dochodzi do nieodwracalnych zmian w materiale genetycznym,
  • promocja – czas, w którym zmiana wzrasta objętościowo, dochodzi do rozwinięcia sieci naczyń nowotworowych,
  • progresja – zmiana łagodna zmienia się w złośliwą, wykazując zdolność do przerzutów.

Nowotwory powstają w zróżnicowanym tempie, w zależności od rodzaju i lokalizacji. Czasami mowa o kilku miesiącach, czasami o kilkunastu latach. Na etapie inicjacji nie dają one żadnych objawów – zmiana staje się wykrywalna dopiero na etapie promocji. 

Cechy komórek nowotworowych

Komórki nowotworowe różnią się między sobą, jednak wykazują też cechy wspólne. Od prawidłowych różnią się:

  • nieśmiertelnością – mają one nieskończony potencjał przeprowadzania nowych podziałów; można je zniszczyć, ale nie ulegają rozpadowi samoistnie;
  • niekontrolowany przyrost – komórki mogą tworzyć sieci naczyń krwionośnych, zaopatrując się tym samym w substancje odżywcze;
  • ucieczka przed komórkami układu immunologicznego – komórki układu odpornościowego mogłyby zniszczyć komórki nowotworowe, dlatego wypracowują one szereg mechanizmów obronnych;
  • zdolność do naciekania – komórki mogą przemieszczać się po organizmie, dając tym samym przerzuty.

Jak wykryć nowotwór?

Samodzielne wykrycie nowotworu nie jest możliwe – konieczna jest bowiem ocena zmian, które zachodzą w organizmie. W zależności od rodzaju nowotworu zleca się przeprowadzenie biopsji czy rozmazu krwi. Pacjent powinien jednak kontrolować swój organizm, gdyż jeśli sam nie zgłosi się do lekarza, nowotwór nie zostanie wykryty we wczesnej fazie. Badania profilaktyczne pomogą znaleźć zmiany o charakterze nowotworowym, jednak w każdym przypadku konieczna będzie dalsza diagnostyka. Przeprowadza ją onkolog lub hematolog, choć skierowanie może również wypisać lekarz innej specjalizacji, w zależności od konkretnego przypadku. 

Nowotwór a rak – często mylone pojęcia

Określeń nowotwór i rak pacjenci używają zamiennie, ale w rzeczywistości pojęcia te nie są tożsame. Nie każdy nowotwór jest rakiem, ale każdy rak ma zdolność dawania przerzutów. Dlatego też lekarz, który wykryje u pacjenta nowotwór, może zlecić jedynie obserwację, bez wdrażania konkretnego leczenia.

Ponadto nie wszystkie zmiany nowotworowe mają tendencję do złośliwienia. Inaczej wygląda postępowanie przy nowotworach łagodnych, inaczej przy złośliwych (rakach). W drugim przypadku najczęściej wdraża się chemio lub radioterapię. Można również sięgnąć po leczenie chirurgiczne. Bardzo ważne jest też prawidłowe żywienie, w czym pomoże Supportan DRINK.

Leczenie raka jest skomplikowanym, wieloetapowym procesem, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwalają wykryć zmianę, zanim dojdzie do jej zezłośliwienia. Ważne, aby zatrzymać rozwój komórek nowotworowych w fazie promocji, nie dopuszczając do ich rozwoju w fazie progresji, a tym samym zamianę w raka.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą. Artykuł ten ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz